Zadania dla Zuchów

Kolejność realizacji zadań jest dowolna, należy jednak pamiętać o terminarzu turnieju. Pamiętajcie, że zdobywane punkty można uzupełnić realizując w dowolny sposób zadania dodatkowe.

Tradycje i obrzędy – raporty do 15.02.2024 r.

Przyznanie ocen do 02.03.2025 r.

  1. Nagrajcie film, w którym zaprezentujecie obrzędy i zwyczaje Waszej gromady. Może to być np. film z „ukrytej kamery” prezentujący Was przy waszych obrzędach. Postaracie się wprowadzić do Waszej obrzędowości dodatkowe elementy np.: skarbczyk, totem, maskotka, piosenka albo zaproponujcie nowy zwyczaj (np. okrzyk, zabawa, ćwiczenie, tajny znak) – adekwatnie do potrzeb i możliwości Waszej jednostki.

    Wymagania raportu: film max. 2 minuty; prezentacja obrzędów, ukazanie wszystkich osób uczestniczących w wykonaniu zadania.

  2. Przygotujcie kronikę obrzędów, w której w dowolny sposób zaprezentujecie Waszą obrzędowość. Kronika może przybrać dowolną formę – ogranicza Was tylko Wasza kreatywność (księga tradycji, komiks, układanka, gra itp.).

    Wymagania raportu: film max. 2 minuty; prezentacja kroniki, ukazanie wszystkich osób uczestniczących w wykonaniu zadania.

Zdrowie i profilaktyka – raporty od 16.02 do 15.03.2025 r.

Przyznanie ocen do 30.03.2025 r.

  1. Warzywa i owoce to źródło witamin i siły Waszego organizmu. Czy potraficie nazwać i opisać rodzime warzywa i owoce? A może znacie także te sprowadzane z innych stref klimatycznych?
    Weźcie udział w quizie wiedzy na temat znajomości owoców i warzyw; przeprowadźcie zgadywanki dotykowe i zapachowe. Podczas zbiórki przygotujcie sałatkę owocową.

    Wymagania raportu: film max. 2 minuty; relacja ze zbiórki, ukazanie wszystkich osób uczestniczących w wykonaniu zadania.

  2. Aby dbać o zdrowie warto wykonywać regularne ćwiczenia, a gimnastyka to nie tylko „głowa-ramiona-kolana-pięty”. Poznajcie nowe ćwiczenia ruchowe i gimnastyczne, w tym takie które możecie wykonywać w parach albo samodzielnie w domu; zapoznajcie się z zasadami bezpiecznego wykonywania ćwiczeń oraz sposobami na rozgrzewki przed nimi. Wedle Waszego uznania zorganizujcie zbiórkę, podczas której zorganizujecie zawody ruchowo-gimnastyczne, albo wprowadźcie do Waszych cotygodniowych zbiórek nowy zwyczaj związany z regularnymi ćwiczeniami.

    Wymagania raportu: film max. 2 minuty; relacja ze zbiórki, ukazanie wszystkich osób uczestniczących w wykonaniu zadania.

Środowisko lokalne – raporty od 16.03 do 15.04.2025 r.

Przyznanie ocen do 30.04.2025 r.

  1. Środowisko lokalne tworzymy wszyscy. Często ciężka i niezwykle istotna praca naszych sąsiadów pozostaje niezauważona. Uczcijcie wybrane święto zawodowe (np. Dzień Strażaka, Policjanta, Ratownika Medycznego, Urzędnika, Kolejarza). Przeprowadźcie zbiórkę, podczas której zapoznacie się z obowiązkami wybranego zawodu oraz przygotujecie upominek dla jego przedstawiciela; w ramach zadania możecie też odbyć wizytę w miejscu jego pracy albo zaprosić przedstawiciela wybranego zawodu do uczestnictwa w Waszej zbiórce.

    Wymagania raportu: film max. 2 minuty; relacja ze zbiórki, ukazanie wszystkich osób uczestniczących w wykonaniu zadania.

  2. Wasza miejscowość/dzielnica jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Na pewno są w niej miejsca, które uwielbiacie albo które mijacie każdego dnia po kilka razy. Ale czy na pewno znacie ją jak własną kieszeń? Stwórzcie wielką mapę Waszej miejscowości/dzielnicy albo jej części. Zaznaczcie na niej ważne dla Was miejsca, zabytki, szkołę, harcówkę, ulubione place zabaw, jezioro przy którym karmicie kaczki i cokolwiek chcecie.

    Wymagania raportu: film max. 2 minuty; relacja ze zbiórki, prezentacja mapy, ukazanie wszystkich osób uczestniczących w wykonaniu zadania.

Puszczaństwo i przyroda – raporty od 16.04 do 15.05.2025 r.

Przyznanie ocen do 01.06.2025 r.

  1. Dzień Lasu, a może Dzień Ziemi? Nieważne kiedy, ważne że można świętować na łonie przyrody. Z okazji Dnia Lasu albo Dnia Ziemi zorganizujcie wyprawę do parku albo lasu połączoną z obserwacją zwierząt i tropów które zostawiły. Przygotujcie album prezentujący Wasze wspomnienia z wycieczki.

    Wymagania raportu: film max. 2 minuty, relacja z wyprawy, ukazanie wszystkich osób uczestniczących w wykonaniu zadania.

  2. Dbanie o przyrodę zaczyna się od dobrych nawyków. Czy potraficie zadbać o rośliny? Czy wiecie, jak je sadzić, hodować i podlewać? Podczas zbiórki posadźcie roślinę z pestki (cytrus, awokado, pomidor itp.). Możecie zdobić to wspólnie, w szóstkach, jak również każdy z Was może opiekować się własną rośliną. Stwórzcie kalendarz hodowli i obserwacji, na którym będziecie zaznaczali kiedy roślina została posadzona, kiedy była podlewana, kiedy wykiełkowała itd. Możecie także przeprowadzić eksperyment i sprawdzić np. czy częstsze podlewanie części roślin albo wystawienie ich w słonecznym miejscu wpłynie na szybkość ich wzrostu.

    Wymagania raportu: film max. 2 minuty, prezentacja rośliny z różnych etapów wzrostu, ukazanie wszystkich osób uczestniczących w wykonaniu zadania.

WSPÓLNIE DLA HARCERSKIEJ MISJI

Twoje wsparcie, nasza siła!

Numer konta do darowizn na rzecz ZHP

50 2030 0045 1110 0000 0324 7250

CZY WIESZ, ŻE...

Gdyby wszyscy harcerze zamieszkali w jednym mieście, byłoby ono wielkości Grudziądza.