AktualnościInformacje

Ponad 2000 harcerek i harcerzy ZHP wyrusza na Monte Cassino w 80. rocznicę bitw

Ponad 2000 harcerzy i harcerek Związku Harcerstwa Polskiego wyrusza do Włoch, aby upamiętnić 80. rocznicę bitwy o Monte Cassino. W 2019 roku członkom ZHP został przekazany testament 2. Korpusu Armii Generała Andersa, który uczynił ich strażnikami pamięci o bitwie. Tegoroczna wyprawa jest okazją do odwiedzenia miejsc i poznania ostatnich świadków tej historii Polski, ale także do wypełnienia tego testamentu.

Obchody 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino we Włoszech, w których weźmie udział między innymi Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą, zaplanowano na 18 maja o godzinie 16:00 na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. Harcerki i harcerze ZHP będą nie tylko pełnić wartę przy mogiłach żołnierzy, wspierać weteranów, ale także zapewniać wsparcie medyczne, czy organizacyjne. To dla nich szansa na spotkanie z ostatnimi świadkami historii.

„Chcemy mieć pewność, że gdy ostatni z nas opuści ten ziemski padół, pozostaną następcy, którzy będą o tym pamiętać i nawiedzą groby naszych kolegów i złożą im hołd. (…) Liczymy, że okruchy tych wspomnień przekażecie potem waszym dzieciom i ciągłość pokoleń zostanie zachowana” – takimi słowami zwrócił się do młodzieży w 2019 roku kombatant pułkownik prof. dr hab. Wojciech Narębski, którego już niestety w tym roku z nami nie będzie. Harcerki i harcerze ZHP chcą wypełnić to przesłanie, dlatego tak licznie biorą udział w Harcerskiej Wyprawie Pamięci.

Harcerska wyprawa rozpocznie się jednak dużo wcześniej — już 16 maja i potrwa do 21 maja. Dzięki temu harcerki i harcerze nie tylko zwiedzą Republikę Włoską, ale także będą mieli szansę na poznanie historii Polski. Członkowie ZHP wezmą udział m.in. w rajdzie organizowanym na terenie walk 2 Korpusu Polskiego na zboczach Monte Cassino. Harcerze i harcerki znajdą się w miejscach historycznych wydarzeń, a 57 wykonywanych przez nich zadań nawiąże bezpośrednio do historii rozgrywanych w tych właśnie miejscach. Aby przygotować to wydarzenie, organizatorzy z ZHP, będący również rekonstruktorami, wniosą na wzgórze aż 2500 kg sprzętu.

Związek Harcerstwa Polskiego jako patriotyczne stowarzyszenie pamięta o historii naszego kraju, pielęgnuje polskie tradycje. Dba o narodowy dorobek i szanuje go. To właśnie wyprawy takie jak ta, pozwalają młodym osobom, jeszcze lepiej poznać momentami trudną historię Polski. Tej wiosny, na uroczystości bitwy przybywają ostatni jej świadkowie. To doskonały moment, aby spotkać bohaterów Armii Generała Andersa oraz wysłuchać ich opowieści. Te kilka dni spędzonych we Włoszech na Harcerskiej Wyprawie Pamięci ZHP jest okazją do poznania osób i odwiedzenia miejsc, związanych z naszą historią. Harcerki i harcerze z ZHP od wielu lat odwiedzają polskie cmentarze wojenne we Włoszech, by uczcić pamięć o bohaterach tamtych dni. Kultywowanie pamięci o nich jest naszym ważnym obowiązkiem.

„Cieszę się, że ponad 2000 harcerek i harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego weźmie udział w wyprawie do Włoch, aby uczcić 80. rocznicę bitwy o Monte Cassino. To doskonała okazja dla naszych harcerek i harcerzy do usłyszenia historii od osób, które były jej częścią. Harcerska Wyprawa Pamięci sprawia, że my wszyscy jesteśmy strażnikami pamięci 2. Korpusu Polskiego. Harcerskie zaangażowanie w uroczystość — od wsparcia weteranów, pełnienia wart przy grobach po wsparcie organizacyjne umożliwia młodym ludziom aktywne poszukiwanie własnych dróg do patriotyzmu” — mówi naczelniczka ZHP harcmistrzyni Martyna Kowacka.

Harcerki i harcerze z ZHP odwiedzą włoskich skautów w Cassino oraz wybiorą się do Rzymu i Watykanu, których historię odkryją dzięki grze miejskiej. Dzięki połączeniu tradycyjnego dla harcerstwa systemu działania w małych grupach (zastępach) i technologii członkowie ZHP będą mieli szansę rozwinąć sprawności, czyli umiejętności na całe życie, takie jak znajomość języków obcych, nawigacja, czy znajomość polskiej historii.

Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 110 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie.

podharcmistrzyni Olga Junkuszew

Rzeczniczka prasowa ZHP

tel. 601 246 164 rzecznik@zhp.pl