~ 0 min czytania
O budowie szczecińskiego harcerstwa w okresie powojennym już pisaliśmy w poprzednim odcinku. Tu dla przypomnienia historyczne zdjęcia pierwszych siedzib naszej Komendy Chorągwi ZHP w Szczecinie.
8 grudnia 1956 roku był przełomową datą dla Polskiego harcerstwa. W tym dniu rozpoczął się Krajowy Zjazd Działaczy Harcerskich nazywany również Ogólnopolską Naradą Działaczy Harcerskich lub Zjazdem Łódzkim – swego rodzaju „okrągłym stół” harcerskim po latach stalinowskich. Obrady otworzył referat Zofii Zakrzewskiej ostro krytykujący pracę tej „organizacji harcerskiej” w ostatnich latach. Owacyjnie powitany został przybyły na obrady Aleksander Kamiński który docenił krytykę organizacji oraz stwierdził, że na mandat zaufania zasługuje cała była kadra ZHP. 10 grudnia 1956 – „powołano” ZHP, „wybrano” Naczelną Radę Harcerską oraz Komisję Rewizyjną, uchwalono tekst Deklaracji Ideowej Związku Harcerstwa Polskiego. Zawarty kompromis pozwolił reaktywowanemu 4 grudnia Związkowi Harcerstwa Polskiego na odrodzenie, wraz z tradycjami, mundurami i symbolami harcerskimi (krzyż, lilijka itd.). Pierwszym naczelnikiem została wybrana Zofia Zakrzewska. Postanowienia Zjazdu stały się wytycznymi dla jednostek terenowych.
W nurt przemian w Szczecinie, aktywnie włączają się instruktorzy z pierwszych lat powojennych, którzy przybyli do Szczecina m.in. Dh Łyczywek, Rozkazem Naczelnika z dnia 25.01.1957 roku zostaje zatwierdzony I skład Zachodnio-Pomorskiej Komendy Chorągwi. Pełniącym obowiązki zostaje pwd Henryk Dynarowski.
![]() ![]() |
Siedziba Komendy Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP przy ul. Ogińskiego 15 |
Wraz z tworzeniem się struktur Komendy Chorągwi, powstają pierwsze hufce w Chorągwi Zachodnio-Pomorskiej w Choszczno, Dębno, Goleniów, Gryfice, Gryfino, Kamień, Łobez, Myślibórz, Nowogard, Pyrzyce, Stargard, Świnoujście, a w Szczecinie z hufca Szczecin Miasto wydzielone zostają hufce Szczecin-Powiat, Szczecin-Dąbie, Szczecin-N/Odrą, Szczecin-Pogodno i Szczecin-Śródmieście. Powołana zostaje również Komenda Hufców Miejskich.
![]() O szczecińskich harcerzach pamiętali też w ministerstwach |
![]() Naczelniczka ZHP Zofia Zakrzewska podczas uroczystości wręczania sztandaru |
W kolejnych latach hufce otrzymują sztandary i przyjmują za bohaterów ważne historycznie postacie i wydarzenia. Najważniejszym jednak w tym okresie SA wydarzenia nawiązujące do historii 25 lecia powstania harcerstwa w Szczecinie i wręczenie Komendzie Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP sztandaru. Pierwszy sztandar Chorągwi został uroczyście wręczony 25 maja 1958 roku przez Naczelniczkę ZHP hm Zofię Zakrzewską.
Również w ramach odbywającego się w tym okresie Zlotu Chorągwi , 4 maja 1958 roku ma miejsce ważna uroczystość odsłonięcia pamiątkowej płyty z okazji XXV-lecia powstania pierwszej drużyny harcerskiej i zuchowej Gryf w Szczecinie.
![]() Plakietka Zlotu Chorągwi |
![]() Warta harcerska przy nowo odsłoniętej płycie harcerskiej |
Pierwsza dekada działalności odnowionego harcerstwa to obok prężnie rozwijających się hufców, powstawania nowych drużyn, rozwijają się harcerskie specjalności. Jako jedne z pierwszych uwzględniających morski charakter miasta i regionu powstają drużyny wodne. Już w początkach działalności nowej Komendy Chorągwi powstaje samodzielny Wydział Wychowania Morskiego. W czerwcu 1957 roku Komenda Chorągwi przystępuje do Polskiego Związku Żeglarskiego. Organizowane są pierwsze Ośrodki Wodne w Szczecinie Dąbiu, Trzebieży i Kamieniu. W pierwszym okresie zarejestrowano 21 drużyn wodnych by w 1968 roku ich liczba wzrosła do 65! Wodniacy biorą udział w Ogólnopolskim Spływie drużyn wodnych do Siekierek w lipcu 1963 roku połączonego z udziałem w obchodach XXX lecia Wojska Polskiego. Odbywają się pierwsze Regaty i rejsy morskie.
Ten czas harcerskiej aktywności mobilizuje inne kierunki. We wrześniu 1957 roku, przy Wydziale Harcerskim Komendy Chorągwi, powstaje Radio-Klub. Jest to jeden z pierwszych w Polsce, aktywnie współpracujący z Harcerską Rozgłośnią Radiową w Warszawie. Już w 1958 roku było zarejestrowanych 18 drużyn łączności a 10 lat później działało ich już 25. Harcerska kultura ukazuje nam się poprzez powołanego w 1960 roku Teatrzyku „ZUCH” prowadzonego przez dh hm Telesfora Badetko. Ich działalność jest znana w całym kraju co swoich relacjach przekazała Polska Kronika Filmowa. Popularyzacja działań Zachodnio-Pomorskiej Chorągwi ZHP jest możliwa od czerwca 1964 roku min. przez współpracę z Redakcją Kuriera Szczecińskiego w którym regularnie ukazuje się dodatek „Harcerski Trop”. W pierwszej dekadzie odnowionego harcerstwa rozpoczyna się również organizowanie Międzynarodowych Obozów „MALTA”. Pierwsza Malta została zorganizowana w 1962 roku na terenie harcerskiej Stanicy w Niechorzu.
Historia kolejnego okresu Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP w kolejnym odcinku.