HarcMiś poznaje okolicę – projekt w Lipianach

Od marca świetlica podwórkowa „Promyczki” z Lipian – z Hufca ZHP Myślibórz realizuje projekt edukacyjno – wychowawczy pod nazwą ” HarcMiś poznaje okolicę”. Czas pandemii jest ciężki dla nas wszystkich ale chyba najgorzej przechodzą to dzieci oraz młodzież.

Relacje społeczne w życiu młodego człowieka odgrywają bardzo dużą rolę, są źródłem wsparcia, zrozumienia oraz dobrego samopoczucia. Ograniczenie kontaktów i izolacja społeczna bardzo negatywnie wpływają na samopoczucie psychofizyczne dzieci i młodzieży. Aby ograniczyć negatywne skutki pandemi drużynowa wraz z zuchami przystąpiła do powyższego projektu, którego celem jest m.in.: utrzymanie stałego kontaktu i więzi pomiędzy członkami gromady, kreatywne spędzanie czasu z rodzicami bądź opiekunami, lepsze poznanie najbliższej okolicy oraz rozwijanie swoich umiejętności.

Podczas realizacji projektu „HarcMisia” dzieci wprowadziły w swój codzienny plan dnia pluszowego przyjaciela, z którym dzielnie realizowały zadania od drużynowej. Pierwszym zadaniem zuchów było pokazanie HarcMisiowi ulubionych miejsc zabaw w domu i na dworze. Podczas zdobywania sprawności ogrodnika, dzieci uczyły Misia podstaw ogrodnictwa. Razem z Misiem zuchy poznawały okolicę, bawiły się, pomagały w obowiązkach domowych, poznawały przyrodę szukając pierwszych oznak wiosny. Część z misiowych działań została uwieczniona na zdjęciach.

Patrycja Kowalska-Łastowska

Działanie zostało zorganizowane w ramach projektu „Zachodniopomorskie Podwórka” realizowanego przez Chorągiew Zachodniopomorską ZHP ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.