Historia szczecińskiego harcerstwa po 1956 roku

O budowie szczecińskiego harcerstwa w okresie powojennym już pisaliśmy w poprzednim odcinku. Tu dla przypomnienia historyczne zdjęcia pierwszych siedzib naszej Komendy Chorągwi ZHP w Szczecinie.

8 grudnia 1956 roku był przełomową datą dla Polskiego harcerstwa. W tym dniu rozpoczął się Krajowy Zjazd Działaczy Harcerskich nazywany również Ogólnopolską Naradą Działaczy Harcerskich lub Zjazdem Łódzkim – swego rodzaju „okrągłym stół” harcerskim po latach stalinowskich. Obrady otworzył referat Zofii Zakrzewskiej ostro krytykujący pracę tej „organizacji harcerskiej” w ostatnich latach. Owacyjnie powitany został przybyły na obrady Aleksander Kamiński który docenił krytykę organizacji oraz stwierdził, że na mandat zaufania zasługuje cała była kadra ZHP. 10 grudnia 1956 – „powołano” ZHP, „wybrano” Naczelną Radę Harcerską oraz Komisję Rewizyjną, uchwalono tekst Deklaracji Ideowej Związku Harcerstwa Polskiego. Zawarty kompromis pozwolił reaktywowanemu  4 grudnia Związkowi Harcerstwa Polskiego na odrodzenie, wraz z tradycjami, mundurami i symbolami harcerskimi (krzyż, lilijka itd.). Pierwszym naczelnikiem została wybrana Zofia Zakrzewska. Postanowienia Zjazdu stały się wytycznymi dla jednostek terenowych.

W nurt przemian w Szczecinie, aktywnie włączają się instruktorzy z pierwszych lat powojennych, którzy przybyli do Szczecina m.in. Dh Łyczywek, Rozkazem Naczelnika z dnia 25.01.1957 roku zostaje zatwierdzony I skład Zachodnio-Pomorskiej Komendy Chorągwi. Pełniącym obowiązki zostaje pwd Henryk Dynarowski.

 

Siedziba Komendy Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP przy ul. Ogińskiego 15

 

Wraz z tworzeniem się struktur Komendy Chorągwi, powstają pierwsze hufce w Chorągwi Zachodnio-Pomorskiej w Choszczno, Dębno, Goleniów, Gryfice, Gryfino, Kamień, Łobez, Myślibórz, Nowogard, Pyrzyce, Stargard, Świnoujście, a w Szczecinie z hufca Szczecin Miasto wydzielone zostają  hufce Szczecin-Powiat, Szczecin-Dąbie, Szczecin-N/Odrą, Szczecin-Pogodno i Szczecin-Śródmieście. Powołana zostaje również Komenda Hufców Miejskich.

O szczecińskich harcerzach pamiętali też w ministerstwach

Naczelniczka ZHP Zofia Zakrzewska  podczas uroczystości wręczania sztandaru

W kolejnych latach hufce otrzymują sztandary i przyjmują za bohaterów ważne historycznie postacie i wydarzenia. Najważniejszym jednak w tym okresie SA wydarzenia nawiązujące do historii 25 lecia powstania harcerstwa w Szczecinie i wręczenie Komendzie Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP sztandaru. Pierwszy sztandar Chorągwi został uroczyście wręczony  25 maja 1958 roku przez Naczelniczkę ZHP hm Zofię Zakrzewską.

 

Również w ramach odbywającego się w tym okresie Zlotu Chorągwi , 4 maja 1958 roku ma miejsce ważna uroczystość odsłonięcia pamiątkowej płyty z okazji XXV-lecia powstania pierwszej drużyny harcerskiej i zuchowej Gryf w Szczecinie.

Plakietka Zlotu Chorągwi

Warta harcerska przy nowo odsłoniętej płycie harcerskiej

Pierwsza dekada działalności odnowionego harcerstwa to obok prężnie rozwijających się hufców, powstawania nowych drużyn, rozwijają się harcerskie specjalności. Jako jedne z pierwszych uwzględniających morski charakter miasta i regionu powstają drużyny wodne. Już w początkach działalności nowej Komendy Chorągwi powstaje samodzielny Wydział Wychowania Morskiego. W czerwcu 1957 roku Komenda Chorągwi przystępuje do Polskiego Związku Żeglarskiego. Organizowane są pierwsze Ośrodki Wodne w Szczecinie Dąbiu, Trzebieży i Kamieniu. W pierwszym okresie zarejestrowano 21 drużyn wodnych by w 1968 roku ich liczba wzrosła do 65! Wodniacy biorą udział w Ogólnopolskim Spływie drużyn wodnych do Siekierek w lipcu 1963 roku połączonego z udziałem w obchodach XXX lecia Wojska Polskiego. Odbywają się pierwsze Regaty i rejsy morskie.

Ten czas harcerskiej aktywności mobilizuje inne kierunki. We wrześniu 1957 roku, przy Wydziale Harcerskim Komendy Chorągwi, powstaje Radio-Klub. Jest to jeden z pierwszych w Polsce, aktywnie współpracujący z Harcerską Rozgłośnią Radiową w Warszawie. Już w 1958 roku było zarejestrowanych 18 drużyn łączności a 10 lat później działało ich już 25. Harcerska kultura ukazuje nam się poprzez powołanego  w 1960 roku Teatrzyku „ZUCH” prowadzonego przez dh hm Telesfora Badetko. Ich działalność jest znana w całym kraju co swoich relacjach przekazała Polska Kronika Filmowa. Popularyzacja działań Zachodnio-Pomorskiej Chorągwi ZHP jest możliwa od czerwca 1964 roku min. przez współpracę z Redakcją Kuriera Szczecińskiego w którym regularnie ukazuje się dodatek „Harcerski Trop”. W pierwszej dekadzie odnowionego harcerstwa rozpoczyna się również  organizowanie Międzynarodowych Obozów „MALTA”. Pierwsza Malta została zorganizowana w 1962 roku na terenie harcerskiej Stanicy w Niechorzu.

Historia kolejnego okresu Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP w kolejnym odcinku.

WSPÓLNIE DLA HARCERSKIEJ MISJI

Twoje wsparcie, nasza siła!

Numer konta do darowizn na rzecz ZHP

50 2030 0045 1110 0000 0324 7250

CZY WIESZ, ŻE...

„Zawisza Czarny” to flagowy statek ZHP . Żaglowiec uratował część załogi żaglowca Marques, który zatonął w gwałtownym szkwale. Po wzięciu rozbitków na pokład Zawisza, pomimo wysokiego stanu morza i bardzo silnego wiatru, pozostał w rejonie wypadku, poszukując ofiar. Na Bermudach żaglowiec i jego załogę witano jak bohaterów….