Zobaczcie Konstytucję 3 Maja!

Zapraszamy Was serdecznie do odwiedzenia wystawy, podczas której można zobaczyć prawdziwy rarytas wśród dokumentów świadczących o historii Polski. W Sali Rycerskiej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego można zobaczyć oryginalny rękopis Konstytucji 3 Maja. To pierwsza okazja obcowania „na wyciągnięcie ręki” z tym fragmentem naszej historii w naszym województwie.

Dokument, wyróżniony Znakiem Dziedzictwa Europejskiego,  można oglądać od poniedziałku 24 kwietnia do 4 maja, w godz. 10:00-18:00, w Sali Rycerskiej ZUW.

Ekspozycji  towarzyszy wystawa przygotowana przez Archiwum Główne Akt Dawnych oraz Archiwum Państwowe w Szczecinie – można dowiedzieć się z niej, w jakich okolicznościach powstawała Konstytucja, jakie zmiany wprowadzała w ustroju Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jakie wywołała skutki w ówczesnej Polsce i Europie.

Konstytucja 3 Maja będzie wyeksponowana w Sali Rycerskiej ZUW codziennie, od poniedziałku, 24 kwietnia do czwartku, 4 maja, w godzinach od 10:00 do 18:00, również podczas długiego weekendu majowego. Wstęp na wystawę jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszego umówienia.

W załączeniu do pobrania publikacja na temat historii uchwalenia Konstytucji 3 maja, przygotowana przez Archiwum Główne Akt Dawnych.

Historia uchwalenia Konstytucji 3 maja

Źródło: ZUW Szczecin

 

Aha – pamiętajcie, że zdjęcia można robić – ale bez lampy błyskowej! Stare dokumenty nie lubią ostrego światła. Sala Rycerska została specjalnie przyciemniona i stworzono w niej odpowiednie warunki do ekspozycji tego skarbu.