Wystawa historyczna w Gryficach

W czwartek, 19 maja mury gryfickiej Bramy Wysokiej w Gryficach opanowali harcerze. Po kilku miesiącach przygotowań otwarto tutaj wystawę „Harcerstwa na Ziemi Gryfickiej”. Wcześniej, przez wiele tygodni, wędrownicy z 9 Gryfickiej Drużyny Wędrowniczej „Bratnie Dusze” im. Zawiszy Czarnego docierali do dawnych instruktorów harcerskich i samych harcerzy, którzy posiadali jeszcze jakieś pamiątki ze swojej harcerskiej przeszłości i zgodziliby się zaprezentować je kolejnym harcerskim pokoleniom oraz mieszkańcom okolicznych miejscowości.

Pamiątkowe zdjęcia, kroniki, proporce nieistniejących już zastępów i drużyn a także sztandary, to tylko część eksponatów, które każdy z Was będzie mógł podziwiać przez najbliższy miesiąc na wystawie. Harcerze serdecznie dziękują wszystkim tym, którzy przyczynili się do otwarcia wystawy. Szczególne podziękowania kierowane są do: hm. Józefy Zielińskiej, phm. Marty Bylewskiej, pwd. Heleny Radomskiej, pani Elżbiety Maśli, pani Teresy Szydłowskiej, druhny Sylwii Jankowskiej, druha Jakuba Chmiela, druhny Danuty Kolanek oraz druha Krzysztofa Kolanek, bo to właśnie te osoby przekazały nam większość eksponatów, które posiadamy. Bardzo serdecznie chcielibyśmy podziękować Komendzie Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP za wypożyczenie na cele wystawy dawnego sztandaru Hufca Ziemi Gryfickiej.

Wystawę można podziwiać do dnia 17 czerwca 2016 r. w Muzeum i Galerii „Brama” w Gryficach, może to być dobry sposób na zorganizowanie zbiórki albo wycieczki.

Wszystkich serdecznie zapraszamy!

Drużynowy 9GDW, Wojciech Grządziela

fot. Wiktoria Kotecka