„W grodzie nad Wieprzą”

W dniach 16-18 czerwca 2017 r. w Stanicy Harcerskiej „Leśna Polana” w Jarosławcu odbył się X Jubileuszowy Zlot Hufca ZHP Sławno, który swoim tematem nawiązywał do obchodów 700-lecia Sławna. Zlot pod nazwą „W grodzie nad Wieprzą” tradycyjnie rozpoczęto apelem inauguracyjnym i odczytaniem rozkazu specjalnego komendanta hufca, po którym uczestnicy zbiórki wzięli udział w obrzędowym ognisku poprowadzonym przez phm. Artura Hamerlinga. Na nim gromady oraz drużyny zaprezentowały swoją obrzędowość i osiągnięte sukcesy w mijającym roku harcerskim. Następnie ogłoszono wyniki hufcowego turnieju drużyn „Mistrzowie Hufca ZHP Sławno” – w tym roku miano mistrzów zdobyło aż sześć jednostek organizacyjnych: 5. Środowiskowa Drużyna Harcerska „Wilki Morskie” ze Smardzewa (drużynowa Anna Batorska), 50. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska im. Władysława Sikorskiego z Kopnicy (drużynowa phm. Anida Rydlichowska), 25. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska im. ppor. Emilii Gierczak z Postomina (drużynowa phm. Anna Wegner), 30. Gromada Zuchowa „Szumiące Muszelki” z Postomina (drużynowa phm. Lilia Stolarek-Bojko), 27. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska im. Jerzego Kukuczki z Ostrowca (drużynowa Sylwia Hutman) oraz 7. Gromada Zuchowa „Kosmiczna Gromada” z Ostrowca (drużynowa pwd. Grażyna Jarosz). Wręczając okolicznościowe dyplomy i okazałe statuetki, hm. Ryszard Sobczak oraz hm. Anna Cichawa – zastępcy komendanta hufca – podziękowali wyróżnionym za ich niezwykłe zaangażowanie i wysiłek, jaki wkładają w swoją pracę. Kolejny dzień to kolejny jubileusz – tym razem swoje dwudziestolecie obchodził Festiwal Piosenki Zuchowej i Harcerskiej „Gama”. Wykonawcy w czterech rodzajach prezentacji wykonywali piosenkę harcerską oraz dedykowaną grodowi nad Wieprzą (utwór autorski lub taki, w którego tekście pojawiać się będzie słowo „Sławno”). Pierwsze miejsce w kategorii solistów gromad zuchowych wyśpiewała Karolina Jarosz z 7. Gromady Zuchowej „Kosmiczna Gromada” z Ostrowca wykonując „To zuchy” i „Piosenkę o Sławnie”. Z kolei Dominika Hutman z 27. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Zdobywcy” z Ostrowca triumfowała w kategorii solistów harcerskich, prezentując „Łematę” i utwór pod nazwą „Sławno”. „Zuchowa wiara” i kolejna wersja „Piosenki o Sławnie” wykonane przez Darię Zielniewicz i Roberta Surdy przyniosły zwycięstwo 7. GZ „Kosmiczna Gromada” z Ostrowca w kategorii duetów gromad zuchowych. Duet Patrycja Chachura i Julia Kotecka z 27. Wielopoziomowej DH im. Jerzego Kukuczki z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika śpiewając „Piosenkę o Sławnie” oraz „Wiosenne czarowanie”, zdobył pierwsze miejsce w kategorii drużyn harcerskich. „Małolat” i „Wiosenny spacer” to tytuły zwycięskich utworów w kategorii zespołów gromad zuchowych wykonanych przez 50. Wielopoziomową Drużynę Harcerską im. Władysława Sikorskiego z Kopnicy. W zespołach drużyn harcerskich niezawodnie triumfowała 27. Wielopoziomowa DH im. Jerzego Kukuczki – „Bieszczadzki trakt” i „700 lat minęło” zachwyciły nie tylko publiczność, ale także jury w składzie: hm. Albinę Dykas, hm. Janinę Kolańską, hm. Jadwigę Gaweł i hm. Marię Szewczyk, które przyznało „Zdobywcom” najwyższą notę. Natomiast 13. Darłowska Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Szare Szeregi” im. Rudego na tyle „polubiła” Sławno („Lubię Sławno też” oraz „Jeden świat, jedno przyrzeczenie”), że głosami komisji uzyskała pierwsze miejsce w kategorii zespołów starszoharcerskich. Po pełnym muzycznych wrażeń przedpołudniu, odpoczynku i sytym posiłku, młodzież skorzystała z zaproszenia sztabu zlotu i wzięła udział spotkaniu z „ciekawymi osobami”. W tej roli wystąpili pan Mirosław Kopowski – nauczyciel historii w Zespole Szkół im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Sławnie i pan Adam Bryl – znany bardziej jako Woj Bork. Z wielką pasją opowiedzieli o średniowiecznej i współczesnej historii Sławna, dzieląc się wieloma ciekawostkami i zachęcając przy tym najmłodszych do samodzielnego odkrywania kart dziejów grodu, należącego wieki temu do państwa pierwszych Piastów. Kolejnym etapem programu czerwcowego zlotu była połączona z konkursem prezentacja makiet sławieńskich zabytków. Największą pomysłowością i kunsztem wykonania prac wykazały się 5. Środowiskowa WDH „Wilki Morskie” ze Smardzewa, 3. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Promyki” z Pieszcza oraz 27. Wielopoziomowa DH im. Jerzego Kukuczki z Ostrowca – ich miniatury bram miejskich wyglądały równie okazale, jak te w rzeczywistości. Zwycięzców nagrodzono zestawem gadżetów ufundowanych przez Urząd Miasta Sławno. Dzień z historią zakończono przemarszem przez Jarosławiec i wykonaniem wspólnej fotografii pod urokliwym Pomnikiem Rybaka. Następnie gromady i drużyny przystąpiły do realizacji własnych zdań: nauki piosenek i zabaw, organizacji uroczystych zbiórek – na których młodzi adepci harcerskiego życia składali Przyrzeczenie Harcerskie i Obietnicę Zucha, i zwyczajnych spotkań dających możliwość poznania się, utrwalenia zawiązanych przyjaźni. X Jubileuszowy Zlot Hufca ZHP Sławno zakończono apelem, wręczeniem pamiątkowych certyfikatów i zaproszeniem do udziału w jedenastej jego edycji. Przez dziesięć lat zloty zgromadziły blisko 2 tysiące osób. Za każdym razem uczestnicy zmagali się z innym tematem i mieli możliwość skorzystania z wielu atrakcji i ciekawych zajęć programowych. Tegoroczny sztab w składzie: hm. Anna Cichawa, hm. Jacek Błaszczyk, hm. Ryszard Sobczak, hm. Helena Zawada oraz instruktorzy funkcyjni pragną serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy brali w nich udział i tym, którzy każdorazowo wspierali organizatorów. Dziękujemy naszym zaprzyjaźnionym ratownikom – Magdalenie Białeckiej i phm. Sławomirowi Białeckiemu za wieloletnie zabezpieczanie medyczne, a także panom Mirosławowi Kopowskiemu i Adamowi Brylowi za odwiedziny „Grodu nad Wieprzą”.

hm. Jacek Błaszczyk

432 myśli na temat “„W grodzie nad Wieprzą”

Komentarze są wyłączone.