Uroczystość przekazania sztandaru Żołnierzy Kresowych AK

Od 29 września w Międzyzdrojach odbywał się XXXIII Zjazd Żołnierzy Kresowych Armii Krajowej, w którym tradycyjnie uczestniczą żyjący jeszcze kombatanci, przedstawiciele władz wojewódzkich i lokalnych oraz młodzież – w tym harcerze. W dniu dzisiejszym, w hotelu Slavia miała miejsce podniosła uroczystość. Uczestnicy Zjazdu postanowili przekazać swój sztandar pod opiekę harcerzom Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP w Świnoujściu. Punktualnie o godzinie 10.00 rozpoczęło się „Spotkanie pokoleń”, w którym uczestniczyli zuchy i harcerze z 44 GZ, 34 DH i 19 DHSG. Ceremonię przekazania sztandaru poprowadził hm. Marek Niewiarowski. Po odczytaniu aktu przekazania wzruszeni kombatanci przekazali swój sztandar pocztowi harcerskiemu w składzie: pwd. Tomasz Rychłowski, och. Emilia Zawadzka i och. Wiktoria Moczulak. Na dźwięk odegranego przez trębacza sygnału Wojska Polskiego widać było łzy wzruszenia a pochylone wiekiem i przeżyciami sylwetki kombatantów wyprężyły się w postawie na baczność, jak wtedy kiedy stawali do walki z wrogiem z bronią w ręku. Zanim poczet wyprowadził sztandar, padło jeszcze dużo ciepłych słów podziękowania adresowanych do harcerzy, którzy od czternastu lat opiekują się wiekowymi kombatantami oraz pomagają w organizacji kolejnych zjazdów. Wiele się mówi ostatnio o wychowaniu patriotycznym młodzieży, harcerze robią to w sposób niejako naturalny, stając się spadkobiercami tych, którzy nie szczędzili krwi dla swojej Ojczyzny. To było ważne wydarzenie, prawdziwa lekcja historii na żywo. Cześć i chwała niezłomnym Żołnierzom Kresowym AK – tym żyjącym i tym, którzy padli w boju.

hm. Marek Niewiarowski

1926683_772744502789919_2967391743978494232_n

foto: pwd. Helena Niewiarowska