Nowy sztandar Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP

Rok 2018 jest dla nas wyjątkowy z trzech względów:

  • 100 lat temu Polska odzyskała niepodległość,
  • 100 lat temu powstał Związek Harcerstwa Polskiego,
  • rok 2018 został ustanowiony przez Senat RP Rokiem Harcerstwa.

W tym szczególnym roku chcemy aby Chorągiew Zachodniopomorska ZHP otrzymała nowy sztandar.

Sztandar jest dla nas bardzo ważnym symbolem naszej wspólnoty, wspólnej pracy i podkreśleniem wkładu w wychowanie młodego pokolenia Polaków.

Sztandar, który dzisiaj posiadamy sięga swoją historią lat 80-tych XX wieku, przez co jego stan pozostawia wiele do życzenia. Nadszedł czas, aby zajął należne mu miejsce w Muzeum Harcerstwa.

Zostań fundatorem!

Jesteś instruktorem Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP? A może byłeś nim?

Możesz mieć udział w tym wspólnym dziele.

Jesteś rodzicem zucha lub harcerza?

Pomóż nam – ten symbol jest dla nas bardzo ważny.

Byłeś harcerzem?

Z pewnością pamiętasz swoje zbiórki, obozy i nadal utrzymujesz przyjaźnie.

A może po prostu życzysz nam dobrze?

Dołóż się do naszego symbolicznego kroku w rozwoju naszej Chorągwi.

Jak będzie wyglądał nowy sztandar?

Sztandar został zaprojektowany w zgodzie z obowiązującą Uchwałą Głównej Kwatery ZHP nr 199/2005 z dnia 29 września 2005 r. zatwierdzającą „Instrukcję w sprawie sztandarów w ZHP”.

Z jednej strony, na czerwonym tle umieszczone zostanie godło Polski. Z drugiej – Krzyż Harcerski oraz napisy: „Związek Harcerstwa Polskiego” oraz „Chorągiew Zachodniopomorska”. Całość obszyta zostanie złotymi frędzlami oraz umieszczona na drzewcu zwieńczonym lilijką.

Zebrane środki zostaną przeznaczone na sfinansowanie wyhaftowania sztandaru, jego drzewiec oraz tzw. gwoździe, które uroczyście zostaną w niego wbite podczas XX Zjazdu Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP podczas jego przekazania w dniu 22.09.2018 r.

Ze względu na Zlot ZHP w Gdańsku przedłużyliśmy naszą zbiórkę i w związku z tym planowane wręczenie sztandaru. Wręczenie odbędzie się podczas ogólnopolskiego wydarzenia „Niepodległa”, które każda chorągiew ZHP będzie organizowała w tym samym czasie – 22 września, upamiętniając 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę oraz zjednoczenie organizacji harcerskich ze wszystkich zaborów w jeden Związek Harcerstwa Polskiego.