IX Zlot Hufca ZHP Sławno

„Na zdrowo” to nie tylko zachęta do zdrowego i aktywnego trybu życia, lecz również temat przewodni IX Zlotu Hufca ZHP Sławno, który odbył się w Stanicy Harcerskiej „Leśna Polana” w Jarosławcu w dniach 27-29.05.2016 r. Na zbiórce podsumowującej roczną pracę gromad i drużyn spotkało się 190 zuchów, harcerzy i instruktorów z Darłowa, Dąbek, Kopnicy, Niemicy, Ostrowca, Postomina, Smardzewa, Sławna i Staniewic, by wspólnie promować zdrowe nawyki w odżywianiu. W tym celu sztab zlotu zaprosił do pomocy w przeprowadzeniu zajęć pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sławnie p. Magdalenę Skrzeczkowską i p. Sławomira Jelonka, którzy w ciekawy sposób opowiedzieli o zagrożeniach związanych z niewłaściwym odżywianiem oraz spożywaniem różnego rodzaju używek. Natomiast p. Małgorzata Przybysz – zawodowy ratownik medyczny – przygotowała szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy w podstawowych przypadkach zagrożenia życia. „Uzbrojeni” w taką wiedzę zuchy i harcerze sławieńskiego hufca przystąpili do wykonania jednego z zadań tematycznej zbiórki – wykonania pożywnych sałatek z warzyw i owoców. Największą pomysłowością i umiejętnością doboru produktów wykazali się członkowie 5. Środowiskowej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Wilki Morskie” ze Smardzewa, 50. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. Władysława Sikorskiego z Kopnicy oraz 18. Drużyny Harcerskiej im. Ratowników Morskich z Dąbek. Po tym „festiwalu smaków” zlotowicze przebrani w oryginalne stroje przemaszerowali przez Jarosławiec, zachęcając mieszkańców oraz turystów do spojrzenia w inny sposób na to, co często kusi widokiem i smakiem, jednak zdrowiu nie służy. W tym zadaniu szczególnie wyróżniły się zuchy i harcerze z 8. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Gryf” ze Staniewic, 7. Gromady Zuchowej „Kosmiczna Gromada” z Ostrowca i „Wilki Morskie” ze Smardzewa.

Tradycyjnie nadmorski zlot to chwila na podsumowanie turnieju „Mistrzowska drużyna Hufca ZHP Sławno” – propozycji programowej skierowanej do jednostek organizacyjnych hufca aktywnie realizujących proponowane zadania. W tym roku zaszczytne miano „mistrza” zdobyła 27. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Zdobywcy” im. Jerzego Kukuczki z Ostrowca. Drużynę działającą w Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika prowadzi phm. Marek Jarosz, który oprócz pucharu zwycięzców odebrał również trofeum „Mistrzów turnieju” przyznawane jednostce wyróżnionej po raz trzeci. Srebrny laur przypadł członkom 5. Środowiskowej WDH „Wilki Morskie” ze Smardzewa, której pełną zaangażowania drużynową jest dh. Anna Batorska. Miejsce trzecie i tytuł II vice mistrza uzyskała drużyna z Zespołu Szkół nr 4 w Kopnicy – 50. Wielopoziomowa DH im. Władysława Sikorskiego. Drużynowa phm. Anida Rydlichowska oraz jej zuchy i harcerze mogą pochwalić się wieloma sukcesami i autorskimi propozycjami na aktywność społeczną. Specjalne wyróżnienie to efekt dotychczasowych działań 7. GZ „Kosmiczna Gromada” w Ostrowcu dowodzonej przez dh. Grażynę Jarosz.

Zwycięzcy turnieju byli również uczestnikami XIX Festiwalu Piosenki Zuchowej i Harcerskiej „Gama”, w którym zaprezentowano aż czterdzieści sześć utworów o tematyce harcerskiej oraz nawiązującej do zdrowego odżywiania. Pierwsze miejsce w kategorii solistów gromad zuchowych „wyśpiewała” Amelia Golik z 21. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. Aleksandra Kamińskiego z Niemicy. Kolejne: Joanna Wesołowska z 7. GZ „Kosmiczna Gromada” z Ostrowca i Martyna Nakielska z 21. WDH im. Aleksandra Kamińskiego. Zwyciężczynią w kategorii solistów drużyn harcerskich została również reprezentantka drużyny z Niemicy Julia Wagner, pokonując Dominikę Wielińską z 25. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. ppor. Emilii Gierczak z Postomina i Julię Janicką z 50. WDH im. Władysława Sikorskiego z Kopnicy. Andżelika Sawicka z 13. Darłowskiej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Szare Szeregi” to zdobywczyni pierwszego miejsca w kategorii solistów drużyn starszoharcerskich, która wykonując utwory „Zakochaj się w harcerstwie” i „Jak jeść smacznie i zdrowo” pokonała niewielką ilością głosów Nikolę Fornal z drużyny w Kopnicy. W kategorii duetów najmłodszych uczestników „Gamy” finalistkami zostały zuchy z 7. GZ „Kosmiczna Gromada” Karolina Jarosz i Nikola Hutman oraz Sandra Kujawa i Dominika Tomczyk z 30. Gromady Zuchowej „Szumiące Muszelki” z Postomina. W prezentacji duetów drużyn młodszoharcerskich czołowe miejsca zdobyły: Patrycja Chachura i Julia Kotecka z drużyny noszącej imię Jerzego Kukuczki w Ostrowcu, Aleksandra Poręba i Katarzyna Galik – reprezentantki drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sławnie oraz Maja Duliasz i Klaudia Jagodzińska z Niemicy. W najbardziej widowiskowej kategorii – gromad zuchowych i drużyn – na muzycznym podium stanęły: 30. GZ „Szumiące Muszelki” z Postomina, 8. Wielopoziomowa DH „Gryf” ze Staniewic oraz 7. GZ „Kosmiczna Gromada” z Ostrowca. Ich talent i dobór repertuaru w niczym nie ustępował występom członków 27. Wielopoziomowej DH „Zdobywcy” (Zespół Szkół w Ostrowcu) i 21. Wielopoziomowej DH im. Aleksandra Kamińskiego (Szkoła Podstawowa w Niemicy), a także harcerzy starszych z Ostrowca oraz drużyny im. ppor. Emilii Gierczak z Postomina.

Trzydniowy zlot przyniósł wszystkim wiele wrażeń, dał także możliwość pokazania różnorodnych talentów, także tych organizatorskich. Sztab, który tworzyli hm. Jacek Błaszczyk, hm. Anna Cichawa (szef sztabu), phm. Marek Jarosz, hm. Ryszard Sobczak i hm. Helena Zawada, pragną serdecznie podziękować zuchom, harcerzom i ich drużynowym za liczny udział oraz wyrazić wdzięczność Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej za pomoc, a druhnie Magdzie Białeckiej i druhowi Sławkowi Białeckiemu za zabezpieczanie medyczne imprezy.

hm. Jacek Błaszczyk
Szef Biura KH ZHP