II miejsce patrolu „Czternastka” na Arsenale

W dniach 18-20 marca 2016 r. patrol o nazwie „Czternastka” z 14 Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Zawadzkiego, reprezentujący Hufiec ZHP Ziemi Wolińskiej w Świnoujściu, wziął udział w 46. Ogólnopolskim Rajdzie Arsenał odbywającym się w Warszawie, pod hasłem: „Widzieć więcej”. Organizatorem rajdu był Hufiec ZHP Warszawa Mokotów.  Rajd organizowany jest dla uczczenia bohaterskiej akcji harcerzy z Szarych Szeregów pod warszawskim Arsenałem (26 marca 1943 r.).

W rajdzie wzięło udział ponad 1000 harcerzy. Harcerska brać z całej Polski rywalizowała ze sobą na ośmiu trasach rajdowych w dwóch pionach wiekowych: starszoharcerskim i wędrowniczym. Podczas trzech dni rajdu drużyny brały udział we współzawodnictwie o tytuł zwycięzcy rajdu.

Jednym z głównych celów tegorocznego rajdu było uwrażliwienie na potrzeby innych ludzi, pokazanie, że jesteśmy różnorodni i że życie w społeczeństwie wymaga wiele empatii. Sobotnią grę tworzyło pięć obszarów, zainspirowanych filarami: odpowiedzialnością, szacunkiem, służbą, braterstwem i wiedzą.

W ramach punktów podczas całodniowej sobotniej gry mieliśmy okazję zagrać w goalball (z zasłoniętymi oczami graliśmy w piłkę nożną – piłką o wadze 1,25 kg z dzwoneczkami), przeprowadziliśmy wywiad z osobą spotkaną na Placu Bankowym na temat poczucia szczęścia i kontaktów z innymi ludźmi, uczestniczyliśmy w ciekawych warsztatach m.in. spotkaliśmy się z działaczami Amnesty International, zmierzyliśmy się z problemami etyki dziennikarskiej rozstrzygając różne sytuacje problemowe, przeprowadziliśmy wywiad  z dziennikarką z Gazety Prawnej, malowaliśmy wielką ścianę budynku tworząc – mural  i wymyślaliśmy memy związane z hasłem rajdu: „widzieć więcej”. Mieliśmy do wykonania również zadanie specjalne i zadania między punktowe – a wszystko to na czas.

My trafiliśmy na trasę starszoharcerską S1 o nazwie „Dworzec PKP”, na której do zajęć i gier musieliśmy przygotować i przywieźć ze sobą stroje obrzędowe – przebrania za podróżnych  z lat 40-tych.

Podczas pobytu w Warszawie mieliśmy okazję dotrzeć i zwiedzić: cmentarz wojskowy na Powązkach z kwaterą i grobem bohatera naszej drużyny – Tadeusza Zawadzkiego ps. „Zośka”, do Muzeum Walki i Męczeństwa w Alei Szucha – filii Muzeum Więzienia Pawiak, plenerową wystawę sprzętu bojowego przy Muzeum Wojska Polskiego. Zwiedziliśmy także  starówkę i Centrum Nauki Kopernik, gdzie braliśmy udział w labach fizycznych i chemicznych.

W niedzielę odbyły się główne rocznicowe uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza, defilada i apel pod budynkiem Arsenału – kończący rajd. Podane zostały wyniki rajdu: reprezentacja z naszego miasta zajęła II miejsce w kategorii patroli starszoharcerskich. Nie muszę dodawać, że zaskoczenie było wielkie a radość totalna!

Wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na temat rajdu, tego co się na nim działo i w jakiej atmosferze, zapraszam na strony 14 DH i 46 Rajdu Arsenał na facebook’u.

patrolowa „Czternastki” – phm. Agnieszka Smolińska-Gałda HR