Dziesiąte urodziny 44 GZ „Pracowite Pszczółki”

Krótko o historii

We wrześniu 2006 roku w gminie Międzyzdroje przygodę z harcerstwem rozpoczęły międzyzdrojskie zuchy z 44 Gromady Zuchowej „Pracowite Pszczółki”. Założycielką gromady była druhna Marlena Salamon. Początkowo swoją działalność gromada rozpoczęła w Lubinie, jednak w 2007r. kontynuowała ją w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach.

Od tam tego czasu „Pracowite Pszczółki” uczyły się poprzez zuchową zabawę, gry i pląsy nowych rzeczy, poznawały różne zawody i harcerskie dziedziny zdobywając dużo sprawności. Uczestniczyły w wędrówkach po regionie, biwakach i rajdy terenowych. Wyjeżdżały w kolonie zuchowe m.in.: Szklanej Huty k. Lęborka, Wejherowa, Kosarzysk k. Połczyn Zdroju, Pogorzelicy, Machlin i Łukęcina. Przez cały okres istnienia 44 GZ, gromadą opiekowali się drużynowi:

 • HO Marlena Salamon (2006 – 2009),
 • pwd. Tomasz Rychłowski (2010-2013),
 • dh. Paulina Szymkiewicz (2014),
 • sam. Aleksandra Buczek – Żyła (2015),
 • HO Matylda Czuchry (2016).

Urodziny poprzez zabawę

W związku z powyższym w dniu 24 września 2016 r. na terenie Domu Wczasów Dziecięcych w Międzyzdrojach odbyła się cudowna urodzinowa uroczystość naszych międzyzdrojskich zuchenek i zuchów. 44 Gromada Zuchowa obchodziła dziesiąte urodziny! Idąc naprzeciw przygotowaniom zuchowego jubileuszu w organizacji imprezy, pomogli harcerze z 34 DH „Orlęta” i PDSH „Feniksy” z Międzyzdrojów. Dla uczestników zuchowych urodzin przygotowali grę pn. „Pokemoniada”. Zadaniami tej zabawy było: rozwiązanie rebusów, stworzenie pokeballi, złapanie pokemona oraz walka z nim na balony z wodą. Po zabawie, na wszystkich uczestników urodzin, czekała niespodzianka w formie tortu. W tym czasie wręczono też okolicznościowe dyplomy oraz chusty. Po krótkiej uroczystości wszyscy przenieśli się na plac, gdzie był zorganizowany poczęstunek dla uczestników.

Ważna chwila

Pod koniec imprezy wszyscy goście wraz z jubilatami ustawili się w kręgu. Była to krótka chwila na podsumowanie dziesięciolecia 44 Gromady Zuchowej „Pracowite Pszczółki”, choć bardzo ważna szczególnie dla kilku Zuchów. Na początku druh Fabian Makiełkowski (przyboczny 44GZ) podziękował wszystkim za przybycie, a druh Przemysław Wiaderski odczytał rozkaz okolicznościowy. Następnie, odbyło się przekazanie części zuchów w szeregi międzyzdrojskich drużyn harcerskich. Przyboczny 44GZ wyznaczył siedmioro zuchów, którzy mogli już przejść na kolejny etap swojej wędrówki. Czworo zuchów: Karolina Janiszewska, Amelia Kujda-Rogowska, Anna Raczkowska i Bartosz Pyżyński trafiło do 34DH „Orlęta”, natomiast do PDSH „Feniksy” przyszli: Igor Wancisiewicz, Patryk Kierepka i Bartosz Sobczak.

Podsumowanie z podziękowaniami

Serdecznie Wam gratulujemy nowym Druhnom i Druhom, a także wszystkim Zuchom i mamy nadzieję, że będziecie świetnie się z nami bawić przez cały rok harcerski!

Urodziny zakończyły się w przyjaznej atmosferze około godziny 18:00. W imieniu współorganizatorów dziękujemy za przybycie i pomoc:

 • 14 Drużynie Harcerskiej im. Tadeusza Zawadzkiego w Świnoujściu z phm. Agnieszką Smolińską – Gałda – Zastępcą Komendanta Hufca ds. programowych na czele,
 • 26 Gromadzie Zuchowej „Leśne Elfy” z hm. Markiem Janta – Lipińskim – przewodniczącym Komisji Stopni Instruktorskich jako opiekunem,
 • phm. Arkadiuszowi Sobierajskiemu – byłemu drużynowemu 34 Drużyny Harcerskiej „Orlęta” im. Orląt Lwowskich,
 • dh. Laurze Cichockiej HO – byłej drużynowej 40 Wodnej Drużyny Harcerskiej w Świnoujściu,
 • dh. Mateuszowi Szymczak – byłemu członkowi 44GZ i 34DH,
 • Domowi Wczasów Dziecięcych w Międzyzdrojach,
 • Dzieciom i ich opiekunom przebywających w Domie Wczasów Dziecięcych.

Czuj! Czuwaj!

pwd. Tomasz Rychłowski

ćw. Przemysław Wiaderski

fot. A. Zygmund