35 Zjazd Kresowych Żołnierzy Armii Krajowej w Międzyzdrojach

W dniach 3 – 5 października 2016 w Międzyzdrojach udział harcerzy z 34 DH „Orlęta” i Próbnej DSH „Feniksy” w uroczystościach 35. Jubileuszowego Zjazdu Kresowych Żołnierzy Armii Krajowej był wyjątkowy. Jest to już ostatni Zjazd, w którym spotykają się bohaterowie II Wojny Światowej, weterani Armii Krajowej, żołnierze pochodzący z Kresów Wschodnich, żołnierze walczący pod sztandarem Brygad Wileńskich i Szarych Szeregów, uczestnicy Powstania Wileńskiego i akcji „Burza”.

Udział międzyzdrojskich harcerzy w Zjazdach Kresowych Żołnierzy był szczególny, ponieważ zauważona była uch obecność od XX Zjazdu AK (2002r.). Od tamtego czasu przez wiele lat spotkań kombatanckich byliśmy bardzo pomocni. Druhowie i druhny, na czele z drużynowym Klaudiuszem Pawlakiem, umundurowani, oczekiwali na przyjeżdżających Akowców na dworcu kolejowym i autobusowym, służyli pomocą przy przenoszeniu osobistych bagaży oraz udzielali potrzebnych informacji, wskazując drogę do hotelu. Tak jest i dziś.

Pierwsze kontakt z kombatantami odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Harcerze brali udział w spotkaniu autorskim Danuty Szyksznian, która prezentowała swoją nową książkę pt. „Ponary”.
W dniu 4 października b.r. o godzinie 10:00 harcerze uczestniczyli we Mszy św. w Kościele pw. Św. Piotra Apostoła oraz oddawali cześć przy odsłonięciu pomnika upamiętniającego wszystkie Zjazdy Kresowych Żołnierzy w Międzyzdrojach. W obchodach uczestniczyli przedstawiciele z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Światowego Związku Armii Krajowej, Rzecznika Praw Obywatelskich. Byli obecni przedstawiciele władz Urzędu Marszałkowskiego i Wojewódzkiego, Starostwa Powiatowego i Samorządowego, szkół, instytucji, organizacji i stowarzyszeń.

Wśród licznych pocztów sztandarowych był wystawiony sztandar Hufca ZHP Ziemi Wolińskiej prowadzony przez pwd. Patrycję Zawiszę z 26 GZ, trop. Zuzannę Wachowicz i och. Amelię Banasiak z 34 DH. Przy sztandarach kombatantów asystowali: dh. Mateusz Traut z PDSH, dh. Karolina Janiszewska i dh. Amelia Kujda – Rogowska z 34 DH. Pod pomnikiem wartę pełnili dh. Kinga Raczkowska z PDSH i dh. Jakub Kulesza z 34 DH.

Druhna trop. Zuzanna Wachowicz została wyróżniona do złożenia wieńca pod pomnik Kresowych Żołnierzy AK w towarzystwie ministra ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Kasprzyka. Kwiaty w imieniu Hufca ZHP Ziemi Wolińskiej złożył pwd. Tomasz Rychłowski.

W samo południe w Sali Teatralnej Międzynarodowego Domu Kultury odbyła się uroczysta gala otwierająca ostatni zjazd kombatantów. Podczas gali goście byli częstowani chlebem wileńskim. Odczytany został list Prezydenta RP Andrzeja Dudy przez płk. Mariusza Fryca – zwierzchnika Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Na scenie MDK występowały zespoły ludowe z Polski i Ukrainy.
Kolejne dni Zjazdu Kresowych Żołnierzy AK z udziałem międzyzdrojskich harcerzy już jutro.

5 Października międzyzdrojscy harcerze stali na honorowej warcie przy pomniku AK na Kawczej Górze i przy Krzyżu Katyńskim na cmentarzu komunalnym w Międzyzdrojach. Uczestniczyli w prelekcjach i w Spotkaniach z młodzieżą.

W dniu 6 października druhna Emilia Deptuła z PDSH na pożegnanie zaśpiewa Kresowym Żołnierzom AK partyzanckie pieśni i piosenki patriotyczne.

Czuwaj!
pwd. Tomasz Rychłowski
34 DH „Orlęta”